Sienų mūrijimas

Sienų mūrijimo ypatumai.

 Mūro atsparumas priklauso nuo plytų arba akmens savybių, iš kurių sumūryta siena, skiedinio ir mūrijimo kokybės. Sienos gniuždomasis stipris sudaro tik 40-50% nuo pačių plytų atsparumo.

 Tai atsitinka dėl to, kad mūrijimo skiedinys tarp plytų turi nevienuoda storį ir mūrijimo siūlės negali garantuoti idealaus lygiagretumo tarp plytų.

Dėl to kiekveną elementą (plytą, akmenį) sienoje veika kaip spaudimo taip ir lenkimo įtempimai. Plyta (silikatine, molio), akmuo atlaiko 4-6 kartus mažesnius lenkimo įtempius negu suspaudimo (gniuždomasis stipris)

   Mūro sienos privalumai – tai atsparumas ugniui, cheminėms medziagoms, atsparumas atmosferos poveikiui ir ilgaamžiškumas. Nuo mūrininko kvalifikacijos ir atlikto darbo kokybės priklauso išorinis vaizdas apdailinio mūro (dažniau klinkerio), sienos stiprumas, šilumos varža –  neužpildytos mūro  siūlės praleidžia orą ir vėją. Tradicinė plyta turi protingus išmatavimus 250 х 120 х 65 mm . Statybininkui patogu imti plytą viena ranka. Dvi  plytos skersai plius siūlės storis 1cm  ligu vienos plytos ilgiui. Plytų storiai gali būti skirtingi

- viengubos plytos storis 65 mm

- pastorintos, pusantrinės plytos storis 88 mm

-  dviguba plyta 250 х 120 х 138 mm.

- dažniausiai, įvairus blokelių matmenys tai kartotiniai skaičiai nuo įprastinės plytos  matmenų pridėjus siūlių storį. 

                             

 

Dviguba apdailinė plyta gali būti brangesnė už vienguba 1,5 karto, o pagal išmatavimus 2 kartus didesnė. Mūro sienos storis dažnai matuojamas viengubų plytų kiekių,  kurias galima sudeti pagal sienos plotį. Taip vienos plytos storio siena – 25cm, 38 cm- pusantros, 51 cm- 2 plytos, 12 cm storio mūras laikomas pusės plytos storio

Kaip kalbėjome ankčiau, plytos gerai atlaiko spaudimo krūvius ir blogai atlaiko lenkimo krūvius, todėl mūro konstrukcija turi garantuoti tik spaudimo apkrovimus viduje sienos. Tam tikslui tarnauja kelios mūrijimo taisyklės:

- labai svarbu sudėti pirmą eilę plytų išlaikant tikslų horizontalumą lygiagrečiai atžvilgiui pagrindo, statmenai apkrovimo jėgoms.

- apkrovimas nuo kiekvienos plytos turi persiduoti mažiausiai į dvi sumūritas žemiau  plytas. Tai leidžia  vienuodai ir tolygiai paskirstyti spaudimą tarp plytų ir išvengti lenkimo krūvių į atskirą plytą sienoje.

     Tam kad tolygiai paskirstyti plytų apkrovimą mūro sienoje ekzistuoja- plytų rišimo būdai – nuoroda